Dobre navike se uvode u ranom djetinjstvu.
O dječjoj stomatologiji
Što se radi na prvoj posjeti doktoru dentalne medicine?
Prva posjeta ne treba uključivati rad na zubima. To je prilika da vaše malo dijete upozna svog liječnika na prijateljski način .Malo dijete od godinu dana neće se sjećati svog prvog pregleda , ali je bitan kontinuitet i redovite kontrole tako da je dijete između navršene 2 i pol i 3 godine , kada se upotpuni mliječna denticija, spremno na rad ukoliko to bude potrebno.
Najčešće pri prvom pregledu dijete sjedi roditelju u krilu, a ako je dijete veće i spremno na suradnju, dobro je da sjedi samostalno i na taj način počne samo graditi povjerenje i dobar odnos sa svojim lijecnikom. Prilikom pregleda provjeriti ćemo broj zuba, otkriti karijese, provjeriti zagriz i moguće probleme sa desnima i čeljusti, doznati sisa li dijete palac i škripi li zubima. Uputiti ćemo roditelje u pravilan odabir četkice i paste za zube, način i tehniku četkanja te mogućnosti prevencije karijesa. Vrlo rado ćemo odgovoriti ćemo na sva vaša pitanja i pomoći vam da sačuvamo zube vašeg djeteta od ranog početka! Preporučamo vam da dogovarate kontrolne preglede svakih 4- 6 mjeseci. Što bude češće dolazilo, vaše dijete će se svaki put osjećati sve sigurnije i ugodnije, a problemi će sigurno biti manji ako budemo reagirali na vrijeme.
Što je pečaćenje fisura i kome je potrebno?
To je potpuno bezbolan preventivni postupak,bez brušenja, kojim se pečate i zatvaraju brazde ,neravnine i jamice na površini stražnjih zuba. Na taj način grizna površina zuba postaje glatka , u njoj se ne zadržavaju ostaci hrane, lakše se zub održava čistim i time se uvelike smanjuje mogućnost nastanka karijesa.
Ako je površina stražnjih zuba po prirodi jednostavna, bez puno udubina , jamica i brazdi ,a dijete odlično održava higijenu, u takvim slučajevima pečaćenje nije potrebno. Naprotiv, ako imamo prirodno duboke, uske brazde, one su odlično mjesto za zadržavanje ostatka hrane i u njima bakterije nalaze savršeno zaklonjeno mjesto za rast i razvoj što vodi nastanku karijesa. Četkica u tim slučajevima ne može prodrijeti do dna svih brazdi u kojima se 5 puta više razvija karijes nego na ostalim površinama zuba u dječjoj dobi.
Koje zube treba pečatiti?
Uobičajeno se pečaćenja fisura provode na prvom trajnom kutnjaku ( šestici) ,ali i drugom trajnom kutnjaku (sedmici).Ako dijete ima karijes na samo jednom od prvih kutnjaka, to je siguran znak da treba zaštititi i zapečatiti sva preostala tri kutnjaka čim prije.
Ako je dijete imalo dva karijesa ili više na prvim trajnim kutnjacima (šesticama) preporučljivo je zaštititi i zapečatiti fisure na svim sedmicama (drugim trajnim kutnjacima) čim oni niknu.
Ukoliko oblik zuba to ne iziskuje , pretkutnjaci obično nemaju potrebu za pečaćenjem.
U kojoj dobi se preporuča pečaćenje?
Najbolje vrijeme za pečaćenje fisura je odmah nakon nicanja zuba i svakako unutar dvije godina nakon toga. Za prvi trajni kutnjak (šesticu), to je u dobi od 6 godina ,a za drugi trajni kutnjak (sedmicu) u dobi od oko 12 godina.
Razlog zašto je to dobro učiniti odmah nakon nicanja zuba, je činjenica da je caklina zuba najneotpornija i najslabija u to doba i izrazito sklona karijesu. Mi volimo reći da je caklina mladog tek izniklog zuba “nezrela”, odnosno prekratko vrijeme izložena mineralima iz sline da bi ojačala i postala otpornija. Naravno da se karijes u fisurama može razviti u bilo kojoj životnoj dobi, ali ovdje naglašavamo da je caklina najosjetljivija i najneotpornija tek nakon što je zub niknuo.
Sačuvajte zdravlje zuba vašeg djeteta! Rani gubitak šestica vodi kasnijim problemima zagriza, položaja, većim troškovima i problemima. Počnite redovitim pregledima od najranije dobi, mi ćemo vam pomoći da ti odlasci ne budu traumatično iskustvo i rezultat će biti izvrstan na obostrano zadovoljstvo! Ako je vaše dijete imalo puno karijesa i ispuna na mliječnim zubima, a niste sigurni koliko dobro četka zube, zakažite na vrijeme pregled i pomognimo im zajedno da sačuvaju iznimno važne trajne kutnjake!
Očuvajte zube vašeg djeteta!
Prema najnovijem stavu svjetske zdravstvene organizacije (WHO) vaše dijete trebalo bi prvu posjetu svom doktoru obaviti do navršene godine dana, odnosno najkasnije 6 mjeseci nakon nicanja prvog mliječnog zubića.
Prilikom pregleda provjeriti ćemo broj zuba, otkriti karijese ,provjeriti zagriz i moguće probleme sa desnima i čeljusti ,doznati sisa li dijete palac i škripi li zubima. Uputiti ćemo roditelje u pravilan odabir četkice i paste za zube, način i tehniku četkanja te mogućnosti prevencije karijesa. Vrlo rado ćemo odgovoriti ćemo na sva vaša pitanja i pomoći vam da sačuvamo zube vašeg djeteta od ranog početka!
Stupite u kontakt s nama!
Bit će nam drago da nam se javite
da vidimo kako vam možemo pomoći
Stupite u kontakt s nama!
Bit će nam drago da nam se javite
da vidimo kako vam možemo pomoći