Dental Studio Grbac

Često postavljana

pitanja

Dental Studio Grbac

Često

postavljana

pitanja

Mostovi

Što su mostovi?

Most je protetski nadomjestak  koji izrađujemo kada nam nedostaje jedan ili više zuba. On se postavlja tako da se sidri i veže za vaše preostale zube na način da brusimo zube s obje strane onog koji nedostaje.

Most se cementira na brušene zube i premošćuje prazninu kao što most prelazi preko rijeke ili kanjona. Primjerice, tročlani most čine tri krunice spojene zajedno, dvije krajnje su cementirane na vaše prirodne i brušene zube , a jedna u sredini imitira vaš zub koji ste izgubili.

Hoće li me boljeti brušenje?

Ne!

Zubi se bruse na jednak način kao i kad trebamo klasične krunice ( navlake ) tako što se izbrusi sloj cakline pod lokalnom anestezijom.

Hoću li nakon brušenja biti bez zuba?

Ne, naravno!

Privremene krunice izrađujemo odmah u ordinaciji nakon brušenja.Niti u jednom trenutku nećete izvan ordinacije biti bez zuba!

Od kojih materijala se mostovi izrađuju?

Jednako kao i krunice, mostovi mogu biti od više vrsta materijala: Metal-keramika ,cirkon keramika ,zlatni ili metalni mostovi.Svi materijali se izrađuju po istom principu i možete o njima više saznati u poglavlju “krunice”.

Koliko puta moram dolaziti i koliko traje izrada mosta?

Dva puta. U prvoj posjeti bruse se zubi i postavljaju privremeni.

Druga posjeta je nakon 3 – 8 dana, ovisno o zahtjevnosti i rasponu mosta. Kada je rad je gotov, most je spreman za cementiranje.

Da li boli cementiranje mosta?

Ne! Mostovi se cementiraju pod lokalnom anestezijom.

Ovisno individualnoj osjetljivosti  pacijenta, procijeniti ćemo i po potrebi dati na samom početku cementiranja neki od  preparata protiv bolova kako bi se izbjegla eventualna nelagoda nakon popuštanja anestetika.

Prednosti i nedostaci mostova

Prednosti mostova:

  • Estetika,funkcionalnost
  • Manji troškovi
  • Iziskuju manje vremena za konačan rezultat

Nedostaci mostova:

  • Potrebno je brusiti i skinuti dio cakline susjednih zuba
  • Ako susjedni zubi već imaju krunice potrebno ih je skinuti i napraviti nove
  • Ako se higijena ne održava detaljno  pravilno ,postoji rizik od karijesa

Krunice (navlake)

Što su krunice?

Krunice ili kako ih često zovemo “navlake” su najčešće keramički (porculanski ) nadomjesci koje ručno izrađuju u dentalnom laboratoriju naši vrijedni tehničari.

Za krunicu ćemo se odlučiti ako je zub oštećen u tolikoj mjeri da estetskim ispunom (plombom) ne možemo riješiti problem oblika , ako je slomljen u velikom opsegu ,kod zuba koji su zbog liječenja potamnili ili kad nedostaje toliko supstance zuba da mu prijeti lom.

Koliko puta moram dolaziti i za koliko vremena su krunice gotove?

U pravilu se dolazi dva puta, pri prvom dolasku izbruse se zubi kojima trebaju krunice i izrade se privremene.

Ovisno o broju krunica i zahtjevnosti ,vrijeme izrade varira od 4 do 8 dana.

Pri drugoj posjeti ,krunice su gotove i cementiraju se.

Koliko traje brusenje i da li to boli?

Ovisno o broju krunica, zahtjevnosti ,ali i samoj strpljivosti pacijenta vrijeme potrebno za brušenje i uzimanje otisaka varira od 1 sata do čak nekoliko sati.

Brušenje je potpuno bezbolno i izvodi se u lokalnoj anesteziji.

Hoću li biti bez zuba dok čekam krunice?

Ne,naravno! Odmah nakon uzimanja otisaka ,izrađuju se privremene krunice i nećete niti u jednom trenutku biti bez zuba izvan ordinacije.

Koja će se vrsta zubne krune koristiti?

Za krunicu ćemo se odlučiti ako je zub oštećen u tolikoj mjeri da estetskim ispunom (plombom) ne možemo riješiti problem oblika , ako je slomljen u velikom opsegu , kod zuba koji su zbog liječenja potamnili ili kad nedostaje toliko supstance zuba da mu prijeti lom.

Ovisno o potrebi i slučaju ,u današnje vrijeme u mogućnosti smo birati između više materijala.

Koje su vrste krunica koje se koriste?

  1. POTPUNE KERAMIČKE KRUNICE
  2. METAL KERAMIČKE KRUNICE
  3. CIRKON OKSID – KERAMIKA
Saznaj više

Endodoncija

Liječenje zuba i korijenskih kanala

Kako izgleda zahvat?

Liječenje zuba odnosno endodontski tretman je postupak koji ljudi često nazivaju i “vađenje živca”. To je zahvat kojim uklanjamo gore opisanu upaljenu i inficiranu pulpu zuba .

Sam postupak liječenja kanala zahtijeva potpuno suho  radno polje i zato u našoj ordinaciji koristimo gumenu plahticu (rubber dam) koja u potpunosti izolira zub koji radimo. To nam omogućava da neometano ispiremo kanale sredstvima za dezinfekciju ,sušimo i punimo kanale , olakšava ,ubrzava i čini ugodnijim sam postupak za pacijenta.

Hoće li me to boljeti?

Zahvat je potpuno bezbolan i provodi se u lokalnoj anesteziji. Nekadašnji uobičajeni način je trajao tjednima ili mjesecima, anestezija se nije davala jer je terapeut morao dobiti povratnu informaciju od pacijenta kada osjeća bol jer bi mu ona signalizirala da je došao do vrha kanala u korijenu zuba.Ta klasična metoda je bila nesigurna, kanali često nisu bili punjeni do samog vrha korijenskog kanala i  rezultat je bila pojava tzv.granuloma.

Danas su nam dostupne mnoge napredne tehnike,od strojnog čišćenja do toga da se kanali pod lokalnom anestezijom mjere uređajem koji se zove apeks lokator.

Njime precizno mjerimo dužine kanala ,a pacijentu činimo posjetu ugodnom bez potrebe da osjeća bol u bilo kojem trenutku. Svako punjenje kanala izvodi se biokompatibilnim materijalima, neškodljivim za organizam .

Svaki endodontski tetiran zub kontroliramo RVG snimkom koja se izvodi u našoj ordinaciji.

Koliko puta moram dolaziti?

Najčešće se tretman izvodi u jednoj ili dvije posjete u vrlo kratkom vremenskom razmaku. Time štedimo vrijeme pacijentu , a nelagoda zbog zahvata  svedena je na minimum.

Keramičke ljuskice

Što su keramičke ljuske?

To su tanki slojevi keramike izrađeni ručno u dentalnom laboratoriju koji se “lijepe” na prednju površinu zuba. Ljuske su vrlo uspješna opcija u mnogim situacijama kada želimo promijeniti oblik zuba, veličinu, boju ili ispraviti okrhnuti kut zuba. Isto tako , odlično su rješenje kada je zub slomljen, kada imamo razmake između zuba ili je zub u lošoj poziciji i imamo mali problem u zagrizu.

Da li su ljuske pravo rješenje za moje zube?

Prvi korak je posjeta dentalnom studiju i konzultacije vezano za vaše želje i mogućnosti koje možemo ponuditi. Pregledom ćemo vas savjetovati da li su ljuske pravo rješenje za vas ili ćemo vam predložiti neku drugu opciju koja je za vas bolja, dugoročnija i isplativija. Ponekad se u ovom koraku događa da možda trebate samo male korekcije kompozitnim ispunima ,ponekad je rješenje ortodontska terapija,a ponekad su potrebni i veći zahvati od samih ljuski.

Često čujemo da poznate osobe imaju ljuske i to se može činiti idealno rješenje za savršene zube, no svaki slučaj je individualan i potrebno je proučiti i napraviti niz postupaka prije odluke.

Najsigurniji način je izrada tzv. “mock up ” modela na kojem se izmodelira novi oblik zuba i iste  pozicioniramo u ustima. To je način da vidimo precizno da li je to izgled zuba koji smo željeli i zamišljali.

Koliko vremena je potrebno za izradu ljuskica i koliko puta moram dolaziti?

Potrebno je znati da dentalnim trehničarima treba vremena za izradu ljuskica u laboratoriju,ali od dana brušenja ljuskice su za 6-8 dana gotove i spremne za cementiranje. U prvoj posjeti se bruse zubi i uzima se otisak ,a kada su ljuskice gotove tada se cementiraju. Potrebna su dva dolaska u razmaku od 6-8 dana.

Da li će me boljeti?

Ne, zahvat se obavlja u lokalnoj anesteziji i potpuno je bezbolan. Moguća je prolazna osjetljivost zubnog mesa nakon zahvata zbog procesa brušenja i načina uzimanja otisaka.

Za zadovoljstvo i uspješan konačan rezultat , nužna je dobra komunikacija sa vašim doktorom.Potrošite malo svojeg vremena,ali dozvolite da vam predložimo moguće opcije,te zajednički donesimo odluku o tome što je najbolje za vaš novi osmjeh!

Implatanti

Stalno rješenje za gubitak zuba

Što su implantati?

Implantati su titanski vijci koji zamjenjuju i imitiraju izgubljeni korijen zuba i postavljaju su u kost čeljusti.

Kako se postavlja implantat?

Nakon postavljanja titanskog vijka, ovisno o slučaju,čeka se nekoliko mjeseci da implantat dobro sraste sa kosti i tada se uzima otisak da tehničari mogu izraditi krunu zuba. Takav zub funkcionira i izgleda poput vašeg prirodnog zuba koji ste izgubili.

Na postavljenim implantatima , ovisno o potrebi i slučaju, moguće je napraviti

  1. u slučaju gubitka jednog zuba – pojedinačne krunice
  2. u slučaju gubitka nekoliko zuba – most na implantatima
  3. u slučaju potpuno bezube čeljusti – All on 4 – protezu na 4 implantata – keramički most na 6 implantata

Koje uvjete je potrebno ispuniti da bi implantiranje bilo uspješno?

  1. Dovoljna širina ,visina i debljina preostale kosti čeljusti. Za detaljno određivanje količine kosti potrebne su snimke zuba koje radimo u našem Studiu, ali zbog veće točnosti i preciznog određivanja troškova, naše pacijente šaljemo na CT dijela u koji planiramo postaviti implantate.
  2. Sanirani preostali zubi u čeljusti i zdrave desni bez znakova upale

Kako izgleda zahvat postavljanja implantata?

Izvodi se pod lokalnom anestezijom, potpuno bezbolno. Sam zahvat se izvodi u sterilnim uvjetima i ovisno o složenosti slučaja i  traje od 45 minuta do 2 sata.

Koliko puta moram dolaziti?

Dva puta u razmaku od 3-5 mjeseci. U prvoj posjeti obavlja se zahvat postavljanja implantata.

Druga posjeta je nakon 3-5 mjeseci kada se uzimaju otisci i izrađuju krunice, mostovi ili proteza na implantatima.

Prednosti i nedostaci implantata

Prednosti implantata:

  • Nije potrebno dirati susjedne zube
  • Nisu podložni karijesu

Nedostaci implantata:

  • Veći troškovi
  • Više planiranja (snimke,CT)
  • Ugrađuju se malim operativnim zahvatom
  • Iziskuju vrijeme od nekoliko mjeseci koje je potrebno da zacijele prije nego možemo postaviti trajnu zamjenu za zub

Što bih još trebali znati?

Uzmite u obzir da je ovo objašnjenje općenito , razgovor sa vama je važan i neophodan kako bi našli najbolje rješenje za vaše zube!

Ponekad je i uz puno preostale kosti i savršenu situaciju bolje napraviti most ,ako su preostali zubi oštećeni i sa velikim ispunima.U takvoj situaciji bolje je brusiti i zaštititi krunama preostale zube i time riješiti dva problema.

Ako uz gubitak zuba imate i problematičan zagriz ,ponekad ćemo vam savjetovati ortodontsku terapiju jer je to pametnije i bolje dugoročno rješenje, a često i uz manji trošak nego postavljanje implantata.

Ispuni u boji zuba

Kompozitni ispuni

Što su ispuni?

lspuni vraćaju funkciju zubu i nadomještaju karijesom ili lomom izgubljenu zubnu supstancu.

Što mogu očekivati prilikom izrade ispuna u vašem Studiju?

  1. Lokalnu anesteziju
  2. Postavljanje gumene plahtice.
Saznaj više

Dječja stomatologija

Što se radi na prvoj posjeti doktoru dentalne medicine?

Prva posjeta ne treba uključivati rad na zubima. To je prilika da vaše malo dijete upozna svog liječnika na prijateljski način .Malo dijete od godinu dana neće se sjećati svog prvog pregleda , ali je bitan kontinuitet i redovite kontrole tako da je dijete između navršene 2 i pol i 3 godine , kada se upotpuni mliječna denticija ,spremno na rad ukoliko to bude potrebno.

Learn more

Što je pečaćenje fisura i kome je potrebno?

To je potpuno bezbolan preventivni postupak,bez brušenja, kojim se pečate i zatvaraju brazde ,neravnine i jamice na površini stražnjih zuba. Na taj način grizna površina zuba postaje glatka , u njoj se ne zadržavaju ostaci hrane, lakše se zub održava čistim i time se uvelike smanjuje mogućnost nastanka karijesa.

Ako je površina stražnjih zuba po prirodi jednostavna, bez puno udubina , jamica i brazdi ,a dijete odlično održava higijenu, u takvim slučajevima pečaćenje nije potrebno.

Learn more

Koje zube treba pečatiti?

Uobičajeno se pečaćenja fisura provode na prvom trajnom kutnjaku ( šestici) ,ali i drugom trajnom kutnjaku (sedmici).Ako dijete ima karijes na samo jednom od prvih kutnjaka, to je siguran znak da treba zaštititi i zapečatiti sva preostala tri kutnjaka čim prije.

Ako je dijete imalo dva karijesa ili više na prvim trajnim kutnjacima (šesticama) preporučljivo je zaštititi i zapečatiti fisure na svim sedmicama (drugim trajnim kutnjacima) čim oni niknu.

Ukoliko oblik zuba to ne iziskuje , pretkutnjaci obično nemaju potrebu za pečaćenjem.

U kojoj dobi se preporuča pečaćenje?

Najbolje vrijeme za pečaćenje fisura je odmah nakon nicanja zuba i svakako unutar dvije godina nakon toga. Za prvi trajni kutnjak (šesticu), to je u dobi od 6 godina ,a za drugi trajni kutnjak (sedmicu) u dobi od oko 12 godina.

Learn more

Estetika lica i zdravlje kože lica

Što je hijaluronska kiselina (HA)?

Čuveni sastojak koji briše bore i hidratizira kožu je prirodna supstanca koja se nalazi u ljudskom tijelu i sastavni je dio naše kože. Upravo je hijaluronska kiselina zaslužna da koža djece sadrži čak 65% vode. Kako starimo, tijelo više nema potrebu za proizvodnjom hijaluronske kiseline što dovodi do nastanka bora i suhe kože.

Aplicirana injekcijom ispod nastale bore, u željeno područje, hijaluronska kiselina djeluje kao spužva – veže vodu i proteine i time povećava volumen, izravnava bore, te dubinski vraća vlagu koži, povećava njenu elastičnost i čvrstoću, te revitalizira lice. Hijaluronski fileri ne ugrožavaju prirodnost lica i mimiku, a brzina zahvata, sigurnost i neposredno vidljivi rezultati glavne su prednosti ovog tretmana.

Hijaluronski fileri su namijenjeni tretiranju svih zona lica.

Kome su namijenjeni tretmani hijaluronskom kiselinom?

Namijenjeni su jednako, muškarcima i ženama i mogu početi čim se stvore prve izraženije bore. Kod nekoga se to javlja već u ranijoj dobi (krajem dvadesetih godina),  a kod nekog kasnije. Kako će lice dobivati bore i gubiti hidratiziranost i svježi izgled, uvelike ovisi o genetici, ali i o načinu života.

Svakodnevni stres,pušenje i nedovoljno spavanje najveći su neprijatelji naše kože.

Preporučljivo je započeti tretmanima već od pojave prvih bora, malim količinama hijaluronskih filera. Time će koža ostati mladenačka, održati će se konture lica, koža neće gubiti vlagu, a dalje ćete, otprilike svakih godinu dana ili duže, nadopunjavati.

Kako izgleda zahvat?

Nakon razgovora s vama dati ćemo vam naše stručno mišljenje ovisno o vašim željama i mogućem učinku.Ovisno o dijelu lica na kojem želimo izvršiti zahvat,odabire se dermalni filer i tehnika apliciranja.

Nakon navedene pripreme,filer se ubrizga u željeno područje pomoću tankih igala ili ako se radi o podočnjacima, uz pomoć kanila. Za vrijeme tretmana  volimo vas informirati o tome koliko je filera ubrizgano i često pacijenti imaju u rukama ogledalo tako da mogu pogledati učinak onog što je do tada napravljeno.

Dužina tretmana  ovisi o područjima koja se tretiraju i o količini filera koji se aplicira,a najčešće između 30 do 60 minuta.

Na što moram paziti nakon tretmana?

Izbjegavajte masaže tretiranog dijela lica na tjedan dana. Izbjegnite stavljanje make up-a na lice do kraja dana.

Posebno upozorenje nakon tretmana usana:

  • Izbjegnite pušenje
  • zviždanje
  • pijenje na slamčicu najmanje 24 sata nakon tretmana

Usnice su sklone privremenom oticanju nakon tretmana, propisati ćemo vam ibuprofen i / ili antihistaminik.

Što je to Botox?

Botulinum toxin tip A proizvodi specifična bakterija .Medicinski botulinum toxin tip A je pročišćena forma toxina niske koncentracije. Injiciran u malim dozama u specifične mišiće, Botox blokira kemijske signale koji ih kontrahiraju. Kako se takav mišić ne može pokrenuti, koža iznad njega se opušta i izravnava i time dobivamo glatku i ravnu kožu sa manje bora. Injekcije Botoxa privremeno relaksiraju muskulaturu lica koja uzrokuje bore i čini ih manje primjetnim.

FDA je odobrila primjenu Botoxa za odrasle od 18 – 65 godina kao privremeni tretman za srednje jake i jake bore između obrva, a može se koristiti i za ostale bore na licu kao što su bore koje se šire od kutova očiju (crow’s feet) i na čelu.

Što mogu očekivati tijekom aplikacije Botoxa?

Tijekom rada koristi se tanka igla za injiciranje male količine Botoxa u specifične mišiće.Pažljivim odabirom mišića koje želimo tretirati, oslabljujemo samo one koji uzrokuju bore,  tako da se sačuva vaš prirodan izraz lica.

Broj injekcija ovisi o nekoliko faktora, uključujući oblik i osobine vašeg lica, jačinu naboranosti i veličinu područja koje se tretira.

Primjerice, za bore oko očiju (crow’s feet ) obično se koristi 2 do 3 uboda , za čelo može biti 5-7 ili više uboda injekcijom. Sama procedura injiciranja traje 10 – 20 minuta , ne iziskuje lokalnu anesteziju i većina ljudi karakterizira bol kao tolerantnu i blago neugodnu.

Nakon injiciranja Botoxa očekujte da ćete moći nastaviti sa normalnim dnevnim aktivnostima nakon tretmana. Može se pojaviti blaga glavobolja nekoliko sati nakon tretmana ,kao i blago plavo i otečeno područje na mjestu injiciranja.

Na što moram paziti nakon tretmana?

6 sati nakon apliciranja potrebno je držati glavu koliko je moguće uspravno i ne odlaziti isti period vremena na spavanje. Aplicirano područje se ne smije masirati, niti dirati rukama.

Izbjegnite saunu i parne kupelji 24 sata nakon tretmana. Tuširanje je dozvoljeno ako voda nije pretopla. Izbjegnite intenzivno aerobno vježbanje 24 sata nakon tretmana (bicikliranje,trčanje…)

Rezultati su vidljivi već nakon 3-5 dana, a pravi efekt se doseže nakon dva tjedna. Rezultati nisu trajni, mišiću će trebati 3 -6 mjeseci da ponovno počne funkcionirati.

Stupite u kontakt s nama!

Bit će nam drago da nam se javite
da vidimo kako vam možemo pomoći

Stupite u kontakt s nama!

Bit će nam drago da nam se javite
da vidimo kako vam možemo pomoći